FC MILSAMI Orhei

1 234

Milsami a pierdut derbyul cu Sheriff

« inapoi la toate stirile

Milsami a pierdut derbyul cu Sheriff Tiraspol, scor 0-1. Singurul gol al partidei a fost marcat de sârbul Alexandr Pesic (18 ani), care în minutul 62 a scăpat de sub marcajul lui Mboussi și l-a învins pe Moraru din 7 metri lateral dreapta.

Cea mai controversată fază a meciului a avut loc în minutul 43. Mihai Moraru a degajat intenționat balonul în afara terenului pentru ca unul dintre jucătorii Sheriffului, întins pe gazon, să poată primi îngrijiri medicale. După ce tiraspoleanul a primit asistența medicului, jucătorii oaspeților, contrar principiului fair-play, au refuzat să întoarcă mingea gazdelor, fapt care a dus la faultul din spate a lui Ademar. În urma acestui gest, jucătorul brazilian a fost eliminat de centralul Dedeniov, la insistența tușierului Sergiu Trofan. În consecință, Milsami a jucat o repriză întreagă în 10 oameni.

Milsami – Sheriff 0-1

A marcat: Pesic, 62
Eliminat: Ademar, 45

Milsami: Moraru – Mendizov, Sosnovschi, Mboussi, Grosu – Furdui (79, Golban), Ademar, Gârlă (71, Roman), Grigoruță (71, Cayo) – Ionescu (71, Paco) – Boghiu.

Sheriff: Stăjilă – Tarhnișvili, Balima, Haciaturov, Rouamba, Volas (55, Pesic), Kassenu, Diedhiou, Samardzic, Cheptine (55, Gheorghiev, 69, Brankovic), Zamaliev.