FC MILSAMI Orhei

1 234

Milsami - Olimpia 2-1

« inapoi la toate stirile

Echipa Milsami Orhei a trecut astăzi cu 2-1 de Olimpia Bălți, într-un meci din etapa a 32-a a Diviziei Naționale de fotbal. Toate cele 3 goluri ale partidei au fost marcate în prima repriză.

Milsami a deschis rapid scorul, deja în minutul 9 prin Adrian Sosnovschi. Gârlă a fost faultat pe partea dreaptă de atac a echipei noastre. Mendizov a executat lovitura liberă centrând în careu la colțul lung, de unde capitanul lui Milsami a reluat balonul cu capul în plasă. Peste doar 4 minute Valerian Gârlă a majorat avantajul gazdelor. Gheorghe Boghiu a driblat 2 adversari la marginea careului de 16 metri, dar a fost faultat. Arbitrul Sorochin a dictat lovitură liberă pentru Milsami. Mendizov a executat scurt la Gârlă care a tras mai întâi într-un adversar, iar apoi, din a doua încercare a șutat din vole, balonul intrând în poarta Olimpiei deviat de un fundaș advers.

Milsami a mai avut o ocazie uriașă în minutul 35. Ademar a executat excelent o lovitură de colț direct pe poartă. Balonul l-a depășit pe portarul oaspeților, însă Sosnovschi n-a ajuns câțiva centimetri pentru a-l trimite în plasă. Același Ademar și-a încercat norocul de la mare distanță, însă balonul trimis de brazilian din demivole de la circa 35 de metri a fost respins cu greu în corner de portarul Olimpiei.

Bălțenii n-au contat în atac în prima parte a meciului. Cu toate acestea ei au reușit să înscrie dintr-o jumătate de ocazie. În minutul 40 Andronic a protejan insuficient balonul, așteptând ca acesta să ajungă la portarul Negai. Cel mai bun jucător al oaspeților, Mihai Paseciniuc a fost insistent și a strecurat cu șpițul mingea printre picioarele portarului nostru.

După pauză, Milsami n-a mai fost insistentă și s-a retras în apărare, preferând să păstreze avantajul din prima repriză. Jocul pe contraatac i-a adus câteva semiocazii, însă Boghiu și Gârlă au fost neinspirați. De partea cealaltă, Olimpia și-a încercat norocul doar cu șuturi de la distanță, care au fost pradă ușoară pentru Negai. Din minutul 80 oaspeții au evoluat în inferioritate numerică după eliminarea lui Hovanschi. Acesta a încasat 2 cartonașe galbene: primul pentru fault la Boghiu din poziție de ultim apărător, însă faza s-a petrecut la mijlocul terenului. Iar al doilea pentru ținere repetată de tricou la același Boghiu, care scăpa singur pe partea dreaptă a atacului orheian.

Scor final, Milsami - Olimpia 2-1. După această victorie, Milsami a urcat pe locul 3 în clasament, la 2 puncte în fața echipelor Iskra și Olimpia.

MILSAMI: Negai - Mendizov, Sosnovschi, Stadiiciuc, Andronic - Furdui, Gârlă, Ademar, Bezimov - Cayo, Boghiu.

Au mai intrat în repriza secundă: Grigoruță, Cucovei, Ionescu și Golban.